niedziela, 4 listopada 2012

Huta Uthemann (Wilhelmina) (Katowice 1999)

Jedna z maszyn w Hucie Metali Nieżelaznych w Katowicach Szopienicach, dawniej Uthemann a jeszcze dawniej Wilhelmina. W 1999 część budynków była już w ruinie, chyba było już wiadomo o mającej nastąpić za rok komercjalizacji co - o ile pamiętam - nie budowało optymizmu załogi. Na zdjęciu jedna z zabytkowych maszyn, pamiętająca jeszcze czasy Wilhelminy. Może ktoś wie do czego ona służyła?5 komentarzy:

 1. A to przypadkiem nie jest wnętrze starej walcowni cynku tam na Bagnie? Te maszyny parowe były niczym, innym tylko napędem dla walcarek - tutaj wszystko dokładnie opisano: http://szopienice.org/przemysl/walcownia-cynku/

  Jeszcze wypada sprostować nazewnictwo: ta walcownia była częścią kompleksu huty Bernhardii, dawna huta cynku Uthemann to wszyscy wiemy gdzie się znajduje (wieża wodna i cechownia z zegarem) natomiast huta cynku Wilhelmina była osobnym prymitywnym zakładem i tylko graniczyła terenem z później wybudowanym Uthemannem - na jej miejscu wybudowano w latach 70tych nowy wydział walcowni miedzi - te trzy wysokie białe hale z blachy (dziś już nieczynne). Wymienione kompleksy huty oczywiście po wojnie nosiły wspólną nazwę HMS Szopienice z wyj. Wilhelminy, bo ta już nie istniała.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za to wyjaśnienie, próbowałem szukać jakichś informacji o przechodzeniu Wilhelminy w Uthemanna w necie i niewiele się znalazło. Wikipedia podaje, że Wilhelmina otrzymała imię Uthemanna. Inna sprawa, że na tej maszynie (tak, to była hala walcowni) widnieje napis Wilhelmshutte (dołączę za chwile zdjęcie do bloga).

  OdpowiedzUsuń
 3. z tym ze ta Wilhelmshutte to nazwa producenta maszyny. Dokladnie Spolka Akcyjna Wilhelmshutte w Szprorawie

  OdpowiedzUsuń
 4. Dobrze że jest profesjonalnie wykonane zdjęcie tego elementu, bo ostatnio złodzieje go ukradli, co pokazała telewizja Silesia

  OdpowiedzUsuń
 5. And / or, more or less four different, many cubic outdoor dumpsters in many cases can
  attach to people squeezed only three outdoor patio bowl. Therefore without hassle fended off
  utilizing water timetable 1 / 4 inch within cooking container.
  The majority is just resourceful and less costly as compared as well as her One hundred ten also 230 volt rivals.


  Feel free to surf to my weblog ... halogen oven wiki

  OdpowiedzUsuń