wtorek, 11 czerwca 2019

Nikiszowiec (Katowice, 2001 r.)


Jarmark na Nikiszu po raz pierwszy odbył się w 2008 r. Wcześniej organizatorzy zachęcali na łamach lokalnych gazet do zgłaszania sie osób, chętnych by wziąć udział jako wystawcy. W katowickiej Gazecie Wyborczej jedna z organizatorek pisała: "Witam. Jestem jedną z organizatorek jarmarku na Nikiszu, który w naszej dzielnicy w dniu 7.12.2008 r. Jezeli jest ktos chętny, kto  chcialby nas jakoś wspomoć lub ma do sprzedania ciekawe dzieła swoich rąk to zapraszamy do odezwania się na tym forum."
To był rok 2008. Ale zdjęcie pochodzi z roku 2001 i już wtedy próbowano wykorzystać przestrzeń nikiszowieckiego ryneczku. Może ktoś będzie pamiętał, co to była za impreza? 
Wydaje się, że Jarmark na Nikiszu jest teraz jedną z najbardziej znanych imprez w Katowicach. Czy na pewno? Kilka dni temu siedziałem w Byfyju przy herbacie z właśnie poznanym mieszkańcem osiedla. - Mieszkam to od lat ale wielu moich znajomych nigdy tu nie było - stwierdził. - Ode mnie usłyszeli o tym miejscu pierwszy raz.
Więc może Nikisz nie jest aż tak znany, jak wydaje się tym, którzy go znają... Niemniej obecny jarmark jest ogromnym wydarzeniem, ze wszelkimi konsekwencjami: tłumem, korkami, brakiem parkingów. Może kiedyś wrócę do tych pierwszych edycji, kiedy mieszkańcy osiedla w namiotach gotowali żur, smażyli kiełbaski i smarowali sznity tustym. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz