czwartek, 25 lipca 2013

An24 (Pyrzowice, 1999 r.)

An 24 majestatycznie podchodzi do lądowania na lotnisku w Pyrzowicach. W roku 1999 Antek jeszcze zabierał pasażerów na loty widokowe. Teraz służy już chyba tylko jako samolot do pozorowania akcji ratowniczych. A może nie tylko? Jeśli jest inaczej Katowice Airport - mam nadzieje - skoryguje mnie.


12 komentarzy:

 1. Loty widokowe??? Na czym to polegało i ile kosztowało? Jestem bardzo ciekawy bo pierwszy raz o takim czymś słyszę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wsiadało się do samolotu i latało nad okolicą. Można było podziwiać widok za oknem. A ile kosztowało? Hmmm. Nie wiem. Ja leciałem gdzieś pod koniec lat 70. Do auta zaparkowanego obok lotniska podeszła krowa i lizała po reflektorze. W okolicy było sporo jeżyn, dobrych:) A lotnisko składało się z takiego większego baraku. No dobra przyznam się: zawinęliśmy z kuzynem garść reklamówek (takich dzisiejszych folderków). No i tyle pamiętam, samego lotu w ogóle :D

  OdpowiedzUsuń
 3. An2 to sie zgodze że zabierał na loty widokowe. Ale AN24 to był normalny rejsowy krajowy samolot :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie upieram się, może wcześniej był An2 i może ten na zdjęciu jest rejsowy ( chociaż trochę brakuje nazwy przewoźnika) .Jednak do 2 wchodziło max. 12 osób i patrzyło głównie na dolny płat. Do 24 wchodziło do 50 osób i jednak wydaje mi się, że to on pełnił rolę widokowego przewoźnika ( An2 na pewno taka rolę pełnił (pełni?) na Muchowcu.) Ale: nie jest wykluczone - bo zdjęcie nie ma nadmiernych szczegółów - że to może być też AN 26 (okienka pasażerskiej wersji powinny być mniej więcej na pasie niebieskim a nie jestem pewien, czy są).

  OdpowiedzUsuń
 5. Powyższe zdjęcie przedstawia samolot lotnictwa wojskowego (szachownica na ogonie). Być może to transportowa wersja.

  OdpowiedzUsuń
 6. ten antek (nie mylić z polskim szpecem od katastrof, omen-nomen,lotniczych :) to była rejsówko-taksówka towarowo-osobowa (max bodajże 8 osób)(normalnie latała do gdańska,ale bywało że lądowała (ponoć nawet z kontrabandą i ze skazańcami) na np: muchowcu (sic!) p.s.: przed 1989 była to wojskowa transportówka + dla skoczków na 100 metrów z wymuszeniem -miała trap tylni uchylany.

  OdpowiedzUsuń
 7. Katowice Airport - strona na Facebooku udostępniła powyższy wpis i ciekawa dyskusja się rozwija. Na razie wynika z niej m.in. że z Pyrzowic jednak An-24 latał widokowo. Warto zajrzeć: https://www.facebook.com/KatowiceAirport/posts/10151455948516511

  OdpowiedzUsuń
 8. Witam! W sierpniu 1992 roku odbylem taki wlasnie lot krajobrazowy z Muchowca. Czy bylibyscie w stanie powiedziec czy to byl moze wlasnie An2 lub An-24? Czy byly inne modele samolotow wykonujace takie loty z Muchowca w tym okresie? Byl to moj pierwszy lot i chcialbym po latach domyslow w koncu skorygowac te dane. :) Z gory dziekuje i pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ile osób było w samolocie? Kilka czy kilkanaście?

   Usuń
  2. z muchowca,widokowo tylko an-2 a kapitan tego"paro-statku":) mieszkał na sowińskiego 11- sprawa sprawdzona nie do podważenia :)

   Usuń
 9. W 1981 roku leciałem samolotem An24 PLL Lot z Pyrzowic do Warszawy (wycieczka szkolna). W 1986 roku leciałem z żoną do Gdańska (takim samym samolotem An24 PLL Lot) w podróż poślubną w Sopocie.

  OdpowiedzUsuń
 10. Bylo kilkanascie.

  OdpowiedzUsuń