niedziela, 10 marca 2013

Klopsztanga /trzepak/ (Tychy, 1998 r.)

Klopsztanga - podwórkowy trzepak - został niedawno odkryty od nowa przez śląskich architektów. Zauważyli, że dawniej był to centralny, podwórkowy ośrodek towarzysko - sportowy. Była miejscem dziecięcych spotkań, zalotów i służyła do uprawiania sportu. Dzięki niej można było na różne sposoby zwisać, fikać i zasiadać. Generalnie wypełniała świetnie rolę sali gimnastycznej, siłowni, ławki i czasem pubu jednocześnie.  Ta na zdjęciu to wersja zubożona, bardziej wypasione były wyposażone w dodatkową poprzeczką mniej więcej połowie wysokości.


3 komentarze:

  1. Ale to nie tylko na śląsku!

    OdpowiedzUsuń
  2. Pewnie, że nie tylko, trzepaki były wszędzie. Ale śląscy architekci odkryli je - klopsztangi - od nowa i postawili pierwsze, służące już tylko do prowadzenia życia towarzysko sportowego w Dolinie Trzech Stawów.

    OdpowiedzUsuń
  3. uboższa? nie, takie są perłami - można ćwiczyć podciągnięcie na drążku bez przeszkód i z rękami daleko od siebie jak tylko zechcesz - szkoda, że w mojej okolicy takich nie ma - mamy tylko te "w wersji luksusowej" :( ... z którymi trzeba znaleźć taki, co ma odpowiednio długie boki by ćwiczyć. na szczęście taki przynajmniej mam pod samym blokiem :)

    OdpowiedzUsuń